Emtia Nedir, Emtia Ne Demek, Emtia Ne Anlama Geliyor, Emtia Anlamı

Mal veya emtia, ekonomide insan gereksinimlerini ve isteklerini gidermek amacıyla alınıp satılan somut araçlar.[1] Hizmetten farkı olarak, malların dağıtımı yapılabilir, el değiştirebilir ve üreticiden tüketiciye aktarılır. Örneğin satın alınan bir giyecek mal durumundayken, kuaförde yaptırılan bir saç kesimi hizmete örnektir. Ekonomide malın pek çok türü vardır: kamu malı (telefon kulübesi, toplu taşıma araçları, parklar...), özel mal/mülk (ev, araba, ziynet eşyaları...), vakıf malı (herhangi bir bina, ticarethane...), kurum malı (şirket otomobili, ürün otomatları...) gibi.

Mal Türkçede büyükbaş hayvan, sığır anlamına da gelmektedir. Anadoluda bazı yörelerde küçükbaş hayvan için de mal terimi kullanılır.

Emtia piyasaları, hem geçmişte hem de modern zamanlarda, milletler ve insanlar üzerinde muazzam bir ekonomik etkiye sahip olmuştur.  Piyasa, bu topraklardaki İpek ve Baharat yolları üzerinde bin yıldır varlığını korumaktadır. Emtia piyasalarının tarihe olan etkisi henüz tam olarak bilinememekle beraber, 6000 yıl önce Çinde pirinç ticareti yapıldığı öne sürülmüştür. Emtialar, üretimde kullanılan hammadde sağlayıcıları olarak yoğun kullanım alanına sahiptir.

, politik, ekonomik veya dönemsel arz-talep dengelerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu nedenle emtia fiyatlarının hareketleri kısa zamanda önemli kazançlar elde edebileceğiniz yatırım araçları olarak karşınıza çıkabilir. Aynı zamanda volatilitesi yüksek olduğundan emtialar yüksek risk-getiri yatırım ürünleri sınıfındadır.

Emtialar standart borsalarda işlem gördüğü gibi tezgah üstü piyasalarda da işlem görebilir.

Emtialarda İşlem Gören 4 Kategori Şunlardır;

● Enerji (ham petrol, kalorifer yakıtı, doğalgaz ve benzin)

● Metaller (altın, gümüş, platin ve bakır)

● Hayvancılık (Canlı sığır)

● Tarım (mısır, soya fasulyesi, buğday, pirinç, kakao, kahve, pamuk, şeker)

Benzer Linkler