Hakkımızda

KAREKESE.COM / KARAKESE.NET KİMDİR?

"Türkiye'nin Bilgi Sitesi" sloganıyla 2007 yılında yayın hayatına başlayan Karakese.NET, Milli Mücadelede İlk Kurşunun atıldığı memleketimizi (Karakese/Dörtyol/HATAY) tanıtmak ve bölgemizden güncel haberleri paylaşmak düşünce ile kurulmuştur.

Daha sonra içerik zenginleştirmesini sağlayarak; Bilim, teknoloji, kültürel bilgiler ve eğitim konuları başta olmak üzere bir çok farklı alanda içerik oluşturmaya devam etmektedir.

Sizlerde; Karakese, Dörtyol, Erzin, Kuzuculu, Payas, Altıncağ, İskenderun ve diğer Mahalle, Köy ve İlçelerle ilgili haber veya bilim, teknoloji vb. konularda makale,  belge ve bilgilerin Karakese.com/net isimli sitemizde yayımlanmasını isterseniz lütfen  karakesehaber@gmail.com adresine e-posta gönderiniz.

Yakın zamana kadar Milli Mücadele'de  '"İlk Kurşun'' İzmir'in işgali sırasında Hasan Tahsin'in Yunanlılara attığı kurşun,Milli Mücadele'nin İlk Kurşunu olarak biliniyordu. Son yıllarda yapılan araştırmalarda,  Milli Mücadele'de düşmana karşı  sıkılan ''İlk Kurşun'un; İzmir'in 15 Mayıs 1919'daki Yunanlılara sıktığı ilk kurşundan 5 ay önce Dörtyol'da 19 Aralık 1918'de Mehmet Çavuş (Mehmet KARA) tarafından atıldığı ortaya çıkmıştır. 
Bu çarpışmaların ardından Dörtyol'a dönen Fransız askerleri, Jandarma Komutanı Teğmen Hasan'ı  sebepsiz olarak ağır şekilde yaraladılar. 
Dörtyol civarındaki Çaylı Köyü'nde Mehmet (Osmanoğlu lakaplı) oğlu Mustafa da  Kurtkulağı Köyü'nde şehit edildi. Bu ve buna benzer  haksız  davranışların  devamı, Türk halkını direnişe sevketti. 

Yöre halkı canını ve namusunu kurtarmak için her türlü imkanını kullanarak silah satın almaya başladı. Kara Hasan'da Fransızlardan  kardeşinin intikamını almak için Kuzuculu Köyü'nde bir teşkilat kurarak direnişe geçti. Mal  ve hayvanlarını satarak  silahlanan  yöre  insanları da Kara Hasan'a katıldılar. Böylece, zamanla sayısı 300-400'e  varan bir  milli teşkilat ortaya çıktı.1919 yılı başlarında harekete geçen  Kara Hasan Paşa ve çetesi de, Türkiye'de  işgal güçlerine karşı milli direnişi ilk başlatan teşkilat olmuştur.

Karakese.com/net, kaliteli, kapsamlı ve geniş bir içerik içerik oluşturarak, her türlü konuda bilgi sağlamayı hedeflemektedir. Telif hakları konusunda da hassas bir politika güdülmektedir. İçerik, reklam, şikayet, telif hakları v.b. tüm konularda karakesehaber@gmail.com adresi üzerinden temasa geçiniz.