YÖKDİL Sınavı Ne Zaman Yapılacak?

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) koordinasyonunda bu zamana kadar 4 defa düzenlenen YÖKDİL sınavı, adaylara Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler kapsamında kendilerinden istenen yabancı dil yeterliliklerini belgeleme imkanı sundu. Adayların merakla beklediği 5. YÖKDİL sınavının ne zaman yapılacağı ise henüz YÖKtarafından açıklanmadı.

YÖKDİL, şu ana kadar 5 Mart 2017, 9 Temmuz 2017, 5 Kasım 2017 ve 17 Mart 2018 tarihlerinde olmak üzere 4 kez düzenlendi. YÖK tarafından 5. YÖKDİL'in ne zaman yapılacağı ile ilgili bir açıklama henüz yapılmadı ancak biz sınavın kasım ayında yapılacağını düşünmekteyiz.

2017 yılındaki 3. YÖKDİL'de yine aynı şekilde 05 Kasım 2017 tarihinde yapılmıştı. Ayrıca YÖK Başkanı'nın açıklamalarına istinaden sınavın kasım ayında yapılacağını düşünmekteyiz. YÖK Başkanı'nın ilgili haberi: 1 - 2


YÖKDİL Hangi Dillerde Yapılmaktadır?

YÖKDİL Sınavı İngilizce'ye ek olarak "Almanca, Arapça, Fransızca" dillerinde de yapılmaktadır.


YÖKDİL Sınavı’na nasıl başvurabilirim?

Sınav başvuruları elektronik ortamda yokdil.yok.gov.tr internet adresi üzerinden, sınav takviminde belirtilen başvuru süresi içinde yapılacaktır.

 
Sınav ücretini nasıl yatıracağım?

Sınav başvuru ücreti, başvuru işleminin son adımında kredi/banka kartı ile ödenecektir. Sınav başvuru ücreti 85 (seksen beş) TL’dir.Sınava başvuru işlemini yaptığı halde sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları geçersiz sayılacak ve bu adaylar için “Sınav Giriş Belgesi” düzenlenmeyecektir.

 
Sınav ne zaman ve nasıl uygulanacak?

2018 Sonbahar YÖKDİL Sınavı Kasım tarihinde tek oturum halinde gerçekleştirileceğini düşünmekteyiz.. Adaylara, çoktan seçmeli ve 5 (beş) cevap şıklı 80 (seksen) adet soru sorulacak ve 180 (yüz seksen) dakika sınav süresi verilecektir. Adaylar sınavda yapacakları işaretlemeler ve yazacakları yazılar için yanlarında, koyu yazan siyah kurşun kalem ve iz bırakmayan silgi bulundurmalıdır.